Blog

 

Co ovlivní, že porod běží dobře a rychle? Chcete vědět, proč některá žena porodí tak lehce? Jak můžete dobře porodit i Vy? Vytvořila jsem pár rad pro pohodové těhotenství a porod.

Bonding

05.01.2018

Proces komunikace začíná již v těhotenství. Těhotná žena se může naučit si své děťatko v bříšku nahmatat, aby jej vnímala celým svým tělem a myslela na něj. Může si ho vizualizovat a mluvit s ním, zpívat mu a hladit ho.

Bříško je pro Vaše miminko chráněný svět, je to jeho pokojíček. Děťátko se tam má dobře a po celou dobu těhotenství vnímá okolní svět a s Vámi komunikuje pomocí pohybů a doteků.

Instinkt novorozence ke kojení je propojen s přirozeným instinktem matky dát si své dítě hned po narození na břicho či hrudník, kůže na kůži. Pupečník v tomto slouží také tomu, aby držel matku a dítě pohromadě, což jasně naznačuje, že tito dva mají být po porodu spolu.

Kojení je fyziologický děj. Mléko se tvoří neustále pod vlivem hormonů. Tvorba těchto hormonů je stimulovaná sáním dítěte.

Těhotenství je pro ženu zcela přirozený stav. Ženské tělo je schopné těhotnět a rodit. Zdravá žena může toto období velmi dobře zvládnout a také si jej užít. Těhotenství je dar. Navzdory tomu, jak krásné toto období může být, zejména v počátku mnoho žen prožívá různé těhotenské neduhy. Hormonální změny mohou ovlivnit průběh těhotenství a někdy s...

Péče o dítě s Downovým syndromem není jednoduché. Děti mají od počátku celkově drobnější a menší tělo a typické rysy v obličeji. K vnějšímu vzhledu se mohou přidávat zdravotní problémy jako například časté vrozené srdeční vady, poruchy sluchu, snížená činnost štítné žlázy či zvýšená pravděpodobnost leukémie. Psychomotorický vývoj dítěte bývá...

Porodní plán

02.11.2017

Přírodní proces, jako je porod, se do detailu naplánovat nedá. Přesto je důležité si svůj porodní plán připravit. Porodní plán je vlastně jakýsi soupis přání, jak by měl náš porod ideálně probíhat. Pro zdravotníky může být porodní plán dobrým komunikačním nástrojem.