Tradiční péče o ženu v poporodním období

09.07.2019
Žena po porodu je velmi citlivá, křehká až zranitelná. Zároveň musí být dostatečně silná na to, aby se zvládla postarat o sebe a své miminko. Sama rovněž potřebuje cítit mateřskou péči, jelikož její duše matky se "právě narodila".  Aby mohla dávat, musí se cítit naplněná.

Šestinedělí je období po porodu, které trvá šest až osm týdnů. Během prvních dnů se žena adaptuje na změny, které nastaly. Začíná kojit, odchází očistky, hojí se porodní poranění. Žena se adaptuje na novou roli matky. S příchodem dítěte se všechno mění, vše se najednou točí hlavně kolem potřeb dítěte. Maminky v tomto období jsou obzvláště citlivé, zranitelné a velmi rychle ztrácí energii.

Porod je často fyzicky náročný a je normální, že se žena po porodu cítí unavená. Důležitý je spánek a odpočinek. Doporučuji ženám, aby v šestinedělí odpočívaly a polehávaly zároveň s miminkem a s péčí o domácnost poprosily o pomoc manžela, kamarádku, maminku či dulu.

Psychika ženy v šestinedělí je velmi proměnlivá, nálady se mohou třídat jako na houpačce. Střídají se pocity štěstí a euforie s pocity beznaděje, lítosti a pocity, že to žena nezvládne. Může se dostavit i pocit zklamání z porodu. Je dobré vědět, že tyto pocity jsou normální, většinou souvisí s hormonálními změnami a vyčerpáním. Je důležité se se svými pocity svěřit partnerovi, rodině, kamarádce nebo porodní asistentce či dule. Většina těchto stavů je krátkodobých a sama odezní. Mohou se však opakovat nebo se zhoršovat. V tomoto případě by jste měli kontaktovat vaši porodní asistentku nebo psychologa.

Podpořit návrat organismu ženy do stavu téměř jako před porodem můžeme velmi jemnou a tradiční péčí. V mnohých kulturách je tato tradice předávána z generace na generaci, ale bohužel v západní společnosti tradiční péče o šestinedělku chybí. Tradiční poporodní obnova byla u nás přerušena medicínským a technokratickým přístupem, kdy se porody přemístily do porodnic a do rukou lékařů. Společnost přebrala kompetence matky tím, že ji oddělila od novorozence ihned po porodu. Na ženy-šestinedělky byl dlouhodobě vyvíjen celospolečenský tlak, aby se co nejdříve vrátily do společnosti a běžných činností. Pozornost rodiny se zaměřuje na dítě, ne na matku. Ženy po porodu jsou přitom velmi oslabené a potřebují obnovit svoji sílu.

Žena v poporodním období potřebuje:


1. KLID

Šestinedělka by měla prožít své poporodní období v klidu, teple a odpočinkem. Její jedinou starostí by měla být péče o sebe a své miminko.

2. TEPLO

Pro dodání životní energie je nezbytně nutné, aby byla teple oblečená, měla teplé ponožky, zakrytá ramena, bříško a ledviny, jak je jí příjemné. Její strava a nápoje by měly být teplé a energeticky bohaté, ideálně doma připravované.

3. PODVAZOVÁNÍ BŘÍŠKA

Podle tradiční poporodní péče i ve slovanských kulturách je kladen zřetel na pravidelné podvazování bříška po porodu. Jedná se o podporu "prázdného" porodního bříška a svalových struktur, které mohou při oslabeném pánevnímu dnu a hlubokém stabilizačním systému s postupem času přinést různé zdravotní potíže. Tato péče po porodu poskytuje dostatečný čas pro zpevnění a navrácení struktur zpět do původní podoby. Nenahrazuje cvičení, ale podporuje a posléze doplňuje cvičení pro snadnější návrat do fyzické kondice.

Nechejte se po porodu opečovat a dopřejte si chvilky klidu, relaxace a odpočinku jen sama pro sebe. Základními potřebami šestinedělky jsou teplo, teplé a výživné jídlo (ideálně vývary) dostatek tekutin, odpočinek a být s dítětem. Samozřejmostí by měla být péče rodiny o ženu a dítě nebo odbornice na poporodní období ženy.

Ideálním pomocníkem v poporodním období je například Bachova krizová esence, homeopatika nebo květová esence Svítání. Důležité je pro ženu dostatečně jíst, pít, spát a odpočívat. Domluvte se se svou rodinou, že se chcete jako rodina sžívat, zotavit se po porodu a návštěvy bude přijímat, až to bude možné. Období šestinedělí je obdobím minimálně šesti nedělí, kdy nová rodina ideálně zůstává sama pro sebe a žena šest-nedělí-nic-nedělá::))To je zcela zásadní pro obnovu životní energie matky a její ženské síly.

Skutečně příjemná a posilující je například masáž bříška horkou bylinnou koulí, kterou docílíme příjemné prohřátí celého organismu, pocitu uvolnění, spokojenosti a naplnění energií. Užitím kvalitních bylin se docílí správného účinku a psychického působení. Masáž bříška horkou bylinnou koulí spojená s masáží kvalitními esenciálními oleji ovlivňuje nejen samotné bříško, ale i celé tělo a duši. Tato masáž je energetická, sklidňující a harmonizační. Podvazování bříška po porodu šátkem podporuje zavinování dělohy, urychluje hojení poporodní změn, je velmi vhodné pro podporu diastázy břišní (rozestup břišních svalů) a zmírňuje pocity "prázdného " bříška po porodu.
Rituál "zavírání kostí" je rituál pro ženy po ukončeném šestinedělí. Podporuje uzavření pánve po období těhotenství a porodu. Tento rituál je oslavou přechodu ženy v matku. Je podporou psychickou i fyzickou, opečovává duši i tělo. Rituálem děkujeme za všechny dary, současné i minulé, děkujeme ženě za nový život.