Bonding

05.01.2018

Proces komunikace začíná již v těhotenství. Těhotná žena se může naučit si své děťatko v bříšku nahmatat, aby jej vnímala celým svým tělem a myslela na něj. Může si ho vizualizovat a mluvit s ním, zpívat mu a hladit ho.

Tím se vytváří vzájemný vztah. Postupně vzniká aktivní dialog mezi matkou a plodem. Pro nenarozené dítě je důležité poznání matčiných vlastností např. hlasu nebo vůně. Po porodu ho bude její hlas uklidňovat, bude se cítit v bezpečí. Děťátko s maminkou komunikuje pohyby, doteky a kopáním. Dokáže aktivně změnit to, co se mu nelíbí, například nepříjemná poloha matky.

Při porodu je dobré podporovat ženu, aby s miminkem mluvila. Ať už v duchu nebo nahlas. Myslela na něj a ne jen na sebe. V porodním procesu jsou oba jeho účastníky. Je dobré, aby byli v kontaktu.

Okamžitě po porodu je dobré dát miminko na hruď matky. Žena většinou natahuje ruce a snaží se neobratně si miminko přidržet. Ideální je, když si žena vezme své miminko do náručí sama.

Nejdůležitější po porodu je, aby matka a novorozenec byli v nepřetržitém kontaktu kůže na kůži. Takto by měli setrvat celou dobu na porodním sále, minimálně však jednu hodinu.

V místnosti by mělo být klid a šero, protože miminko vše vyrušuje. V hlučném prostředí špatně slyší rodiče a ostré denní světlo nebo osvětlení mu znemožňuje se dívat. Poznáme to podle toho, že se chce podívat a mhouří oči, až je úplně zavře. V rané fázi kontaktu hrají roli všechny smysly dítěte.

Přínos bondingu v prvních hodinách po porodu a v průběhu časného období je důležitý pro začátek vztahu. Posiluje mateřské kompetence, žena dobře rozumí chování svého dítěte. Není tak nejistá. Chápe proč její děťátko pláče, chová se více intuitivně.

Zásadní přínos bondingu je v zahájení kojení. Je-li miminko v prvních minutách na hrudi kůže na kůži a podaří se mu samopřisátí, tak je žena na své dítě hrdá. Věří, že se dobře rozběhne kojení. Nemá pochybnosti, že bude kojit. Má důvěru v sebe a své miminko. 

Odnášením miminka ihned nebo v prvních minutách po porodu, zejména kvůli vyšetření, u něj vytváří silnou stresovou situaci. Novorozenec se cítí být ztracen. Dítě nemá rozum a neumí si vysvětlit, kde je jeho máma. Jeho pud je být u matky, cítit její teplo. Chce cítit vůni jejich prsou, která voní stejně jako plodová voda. Novorozenec potřebuje slyšet známý tlukot jejího srdce a hlas matky. Je to důležité pro jeho přežití. Být v bezpečné náruči matky.

Je důležité vytvořit pro naše děti ten nejlepší vstup do života. Umožnit matce, novorozenci, otci a celé rodině navázat kvalitní vztahy. Harmonizovat své životy.

Dopřejme dětem to nejlepší, svou náruč a lásku!