Manuál pro těhotné maminky::))

01.06.2019

Co ovlivní, že porod běží dobře a rychle? Chcete vědět, proč některá žena porodí tak lehce? Jak můžete dobře porodit i Vy? Vytvořila jsem pár rad pro pohodové těhotenství a porod.


1. Jste těhotná? Je čas si najít svoji porodní asistentku.

Pokud si žena vybere svoji porodní asistentku, se kterou se dobře pozná, má kontinuální podporu v průběhu celého těhotenství, porodu a šestinedělí. Může se cítit velmi bezpečně a klidně. Podle dlouhodobých studií má doprovázející osoba u porodu významně pozitivní vliv na fyzické a psychické zdraví matky a dítěte, na celý průběh porodu i šestinedělí. Komunitních porodní asistentek je poměrně málo a proto je dobře se na výběr soustředit již v první polovině těhotenství. Vaše porodní asistentka se stane součástí nejen nynějšího těhotenství, ale i rodiny.

2. Najděte si kvalitní předporodní přípravu k porodu.

Předporodní kurzy rozhodně nepodceňujte! Absolvovat kurz stačí až ve 2. polovině těhotenství a alespoň nejdůležitější lekce by měl absolvovat také Váš partner. Kurzy v porodnicích mohou být zajímavé (často hlavně cenově), ale dozvíte se tam převážně jejich postupy a přípravu k porodu podle jejich potřeb a rutiny. Vy ale potřebujete více! Potřebujete se dobře připravit psychicky i fyzicky, čerpat nejdůležitější informace, vědět, co a jak má být podle skutečných zákonitostí, dlouhodobě se ladit k porodu a spokojenosti Vaší a Vašeho miminka... Čím menší skupiny a kurzy jsou, tím více intenzivně na sobě budete pracovat. Prostředí kurzu také nepodceňujte. A bohužel, úspěch porodu není přímo úměrný ani tomu, že jste si někde udělali čárku za docházku::)) Správný kurz musí být i aktivizační a vést Vás k procvičování různých dovedností.

3. Využijte těhotenskou poradnu porodní asistentky.

V průběhu těhotenství je pro ženu velmi přínosné navštěvovat poradnu porodní asistentky, nejen u lékaře nebo v porodnici. Pravděpodobně budete mile překvapená, jak taková poradna probíhá a co všechno se dozvíte. Není třeba přístrojů ani tolik vaginálních vyšetření, abyste věděla, jak se cítíte Vy a Vaše miminko. Poradna vede ženu k napojení na sebe samu, probuzení spolupráce těla a duše, ženy a miminka.  Porodní asistentka dokáže pracovat rukama, hlavou a srdcem. Nechejte se hýčkat v těhotenství, to je velká část Vaší přípravy k porodu!

4. Zdravá strava, zdravý pohyb, zdravý odpočitek. Zdravé tělo, zdravý duch::))

Dobře a kvalitně jezte, zdravě se pohybujte a dostatečně odpočívejte. Rozhodně si vybírejte potraviny a kontrolujte jejich složení, kupujte zelené potraviny (zelený ječmen, chlorellu, spirulinu), datle, různá semínka - např. chia semínka, mandle, pijte čistou vodu. Výborné jsou byliny - kopřiva, kontryhelový čaj,  čaj bancha. Využívejte přínosu lněného semínka, kvalitních olejů a ke konci těhotenství maliníkový čaj. Myslete na to, že vše co si dopřáváte, posíláte i svému miminku již od první chvíle!

5. Buďte aktivní!

Cvičte ve skupince, individuálně pod vedením lektora nebo sama doma. Cvičení v menší skupince umožňuje lepší kontrolu provedení správnosti provedených cviků. Nechejte si poradit. Choďte hodně na procházky, otevřete svůj hrudník a naučte se vnímat svůj dech.

6. Pečujte o sebe!

Kdy jindy máte možnost pečovat jen sama o sebe a skutečně povinnost si ten čas na sebe udělat? Užijte si těhotenské masáže, cvičení, relaxace, vizualizace, afirmace, meditace, procházky, plavání a společné chvilky se svým partnerem a Vaším miminkem v bříšku, využijte hudbu, doteky, vůně....

7. Nezůstávejte sama!

Najděte si skupinku spřátelených těhotných žen, užívejte si společná setkávání, kde se budete dozvídat různé informace a navzájem se inspirovat... Vybírejte podle svých pocitů a choďte tam, kde Vám bude dobře.

8. Buďte pozitivní!

Usmívejte se na sebe i své děťátko a udržujte si převážně pozitivní myšlení. Nejen, že Vy se budete cítit dobře, ale i vaše miminko se u Vás bude cítit dobře a v bezpečí. Navíc budete uvolněná a celé tělo bude uvolněné pro snadný porod.

9. Příprava k porodu

Od 36. týdne těhotenství se můžete aktivně připravovat k porodu. Například provádějte masáž hráze, využijte bylin a přírodních zdrojů k přípravě k porodu, naučte se relaxaci a dechové vlně k porodu, praktikujte cviky a polohy k porodu...

10. Najděte si pediatra, který Vám bude vyhovovat.

11. Připravujte se na to, co přijde po porodu.

Porodem to nekončí, ba naopak, teprve to začíná::)) Zajímejte se o informace jak pečovat o novorozence, co potřebuje miminko, jak zvládnout kojení... Nic nemusí být tak samozřejmé a přirozené, jak si těhulky někdy myslí. Např. v případě plochých nebo vpáčených bradavek už v těhotenství noste formovače bradavek...

12. Promyslete si svůj "tým" u porodu. Partner, porodní asistentka nebo dula??

Doprovod k porodu = jistota, klid, bezpečí, podpora, pomoc....

13. Výběr porodnice.

Výběr porodnice je důležitý, mezi porodnicemi mohou být i veliké rozdíly. Určitě nerozhoduje dojezdový čas ani jejich webové stránky::)) Uvědomte si, co Vy považujete za zásadní pro sebe a své miminko! Tuto představu Vám pomohla dotvořit kvalitní předporodní příprava. Podle toho hledejte, ptejte se, začněte s porodní turistikou! Porodnice bude místo, kde na tento svět přivedete své dítě. A jako rodiče si vždy přejeme pro své děti bezpečné prostředí a to nejlepší! A těhotné ženy přirozeně mají obavy i o sebe samotné - jestli jim personál nějak pomůže (a jak??), zda na ně budou milí, laskaví, vstřícní... Určitě je dobré to probrat s někým, kdo zná porodnici ze své praxe. Zkušenosti ostatních maminek a různé webové portály nemusí být přesně to pravé ořechové::)) Ve zlínském kraji není potřeba v porodnici registrace k porodu předem.

Jak je to možné, že některé ženy dokážou porodit snadno? 


Pohodový porod možná ovlivňuje:


  • štěstí - pohodový průběh porodu, skvělý personál a milé prostředí...
  • geny - některé ženy prostě rodí rychle a třeba i bezbolestně (rodila tak maminka, babička, teta...)
  • kvalitní práce před porodem - nepodceňovat přípravu k porodu s výběrem porodnice, doprovod u porodu, podstatné informace k porodu, dlouhodobou pohodu a ladění se již v těhotenství....
Pro pohodový porod je určitě potřeba:


  • připravit se "hlavou"
  • připravit své tělo
  • domluvit se se svým miminkem


Moc Vám přeji, aby i Váš porod byl krásný,

láskyplný a respektující!!!


Lenka