Uložení miminka v bříšku

09.12.2017

Bříško je pro Vaše miminko chráněný svět, je to jeho pokojíček. Děťátko se tam má dobře a po celou dobu těhotenství vnímá okolní svět a s Vámi komunikuje pomocí pohybů a doteků.

Miminko miluje, když se ho maminka přes bříško dotýká. 

Přibližně kolem 32.- 34. týden těhotenství si děťátko hledá polohu, ve které bude vstupovat do porodních cest.

Většina dětí se uloží v bříšku maminky v poloze podélné a vstupuje do porodních cest hlavičkou.


Malé procento dětí vstupuje do porodních cest v poloze koncem pánevním. I tato poloha umožňuje děťátku, aby se mohlo narodit přirozenou cestou.


A některé děti se rozhodnou, že budou v bříšku v poloze šikmé nebo příčné.Ke snadnějšímu průběhu porodu je důležité, aby miminko leželo v optimální poloze.

Každé dítě má v genech zakódováno jak se dostat na svět. V průběhu těhotenství se připravuje na porod svými pohyby, čímž dráždí dělohu a k blížícímu se termínu porodu maminka může vnímat častěji a častěji tzv. poslíčky.

Přesto mohou existovat důvody, proč se miminko netlačí do pánve v ideální poloze. Může tím být třeba příliš pevné břišní svalstvo ženy, chronická zácpa nebo deformity pánve například po úrazu, ale možná i strach maminky z porodu.

Můžeme tedy něco dělat, aby se miminko dostalo do porodních cest správně?

Maminkám se doporučuje v průběhu celého těhotenství dostatek zdravého pohybu, cvičení či tance, naučit se odpočívat a kvalitně spát, zdravě se stravovat a dodržovat pitný režim.

Připravovat se na porod s radostným očekáváním a důvěřovat sobě i miminku!