Rebozo v těhotenství, při porodu a v šestinedělí

27.10.2018


Jak může šátek Rebozo pomoci v těhotenství a při porodu?


Rebozo je tradiční, hustě tkaný šál. Pochází z Mexika, ale ženy se těší z jeho celoživotního užívání téměř po celém světě. Je to přibližně 75cm široký a dva až tři metry dlouhý pás látky utkaný z bavlny, vlny nebo hedvábí.

Může sloužit jako přikrývka v chladnějších dnech, pomocník v těhotenství a u porodu a poté také na nošení dětí. Jemné prosévání břicha ženy rebozem je velmi uklidňující, relaxační a pečující. Tato břišní masáž pomůže ulevit napětí děložních vazů v průběhu těhotenství a porodu.

Použití Reboza během porodu může pomoci miminku se dostat do optimální polohy.

Technika reboza je jemná, neintervenční, NE-medikační způsob, jak podpořit rodící ženu.

Po porodu může být rebozo použito k zavinutí matky a tak ji pomoci znovu integrovat její nervový systém.


V těhotenství

Cvičení s rebozem je jemná technika, která může miminku pomoci najít optimální polohu k porodu, ulevit od bolestí zad a pánve a přinést pocit jistoty a komfortu.

Rebozo se používá v průběhu těhotenstí pro uvolnění pánevních vazů. Může také sloužit jako podpora dělohy, vazů a beder obzvláště u žen, které trpí na bolesti kříží.

Rebozo rovněž může posloužit jako šál nebo pokrývka v průběhu celého těhotenství a z reboza se tak stane součást jejího oblečení.

Při porodu

Existuje mnoho způsobů, jak může žena rebozo použít v průběhu porodu. Šátek se může různě vázat a vytvořit tak záchytný bod. Toto ženě může pomoci zůstat v průběhu porodu aktivní a zajistit si svou vlastní porodní polohu a dobře spolupracovat s tělem.

Šátek může sloužit k vytvoření soukromí a zpříjemnění porodního pokoje. Rebozem je možné uvolňovat dělohu během nebo mezi vlnami a tím také podpořit dítě natočit se do optimální polohy. Svazování uvolňuje pánev a boky a umožňuje ženě si odpočinout. Skvělá je také metoda "třesení stromem" a jemná vibrace pánví.

Rebozo může sloužit jako podpora samotného porodu a přináší blízkost mezi partnery. Výhodou tohoto šátku je možnost použití v průběhu přirozeného porodu i v průběhu epidurálu.

V poporodním období

Tímto šátkem je možné podpořit dělohu, svaly a vazy bříška a pánve po porodu. Podpora pánevního dna je v poporodním období zásadní pro ženy po vaginálním porodu i pro ženy po císařském řezu. V poporodním období Rebozo slouží k poporodním rituálu zavírání kostí.

Rebozo je skvělé také na nošení dětí.