O těhotenství...

17.11.2017

Těhotenství je pro ženu zcela přirozený stav. Ženské tělo je schopné těhotnět a rodit. Zdravá žena může toto období velmi dobře zvládnout a také si jej užít. Těhotenství je dar. Navzdory tomu, jak krásné toto období může být, zejména v počátku mnoho žen prožívá různé těhotenské neduhy. Hormonální změny mohou ovlivnit průběh těhotenství a někdy s námi pořádně zatočit...

V průběhu těhotenství musíme překonat mnoho stresových situací spojených například s vyšetřením. Zjistěte si, které těhotenské vyšetření musíte podstoupit a které jsou "jen" doporučené. Naopak, hledejte, co je pro Vás prospěšné a čím si obohatíte období radostného očekávání. Choďte na kontroly ke svému gynekologovi a rovněž porodní asistentce.

Základní rady pro spokojené těhotenství:

Zdravě se stravujte - je velmi důležité pro správný vývoj plodu dodržovat zásady zdravé životosprávy. Kdy jindy je opravdový důvod začít myslet na to, co jíte. Čtěte etikety, zajímejte se o zdravou stravu, jezte přiměřeně, vyhýbejte se rafinovanému bílému cukru, alkoholu a škodlivinám. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, luštěnin a stravu bohatou na bílkoviny. Jezte podle chuti, pestře a přiměřeně! Určitě neplatí pravidlo jezte za dva:J) Nehledejte náhradní doplňky stravy.

Pijte dostatek tekutin - nejlépe přísun čisté vody, neochucená, pramenitá, z kohoutku. Zapomeňte na slazené šťávy a koncentrované džusy, s vysokým obsahem cukru. Rovněž silnou kávu nebo černý čaj pro vysoký obsah kofeinu. Dostatečné množství tekutin je pro těhotnou důležitý pro zavodnění organismu, zdravé vyprazdňování i proplachování močových cest.

Mějte dostatek pohybu - pravidelně se hýbejte, choďte na procházky, cvičte a tancujte. Uděláte dobře svému tělu, duchu i miminku. Nepodceňujte fyzickou aktivitu. Cvičení se doporučuje ve druhém trimestru těhotenství, klidně si dopřejte i plavání v čistém bazénu. Ve třetím trimestru je vhodnější udržovat svoji kondici procházkami a stálým pohybem až do porodu.

Pozor na užívané léky a byliny v těhotenství! Před užitím si vše prověřte.

A co třeba homeopatie?

Připravujte se na porod - najděte si kvalitní předporodní kurz, kde se dozvíte mnoho správných informací nejen k porodu. Neobklopujte se přemírou knih nebo neověřených informací z internetu.

Připravujte se na období mateřství a rodičovství. Hledejte kurzy pro nastávající rodiče, kde se naučíte, jak pečovat o své miminko ihned od porodu. Dnes už dobře víme, že pro kvalitní péči o novorozence nám nestačí jen intuice. Spousta informací je již prověřených. Nemusíte se několik měsíců hledat a zkoušet, co pomůže například při bolestech bříška Vašeho miminka. Citlivá, láskyplná a kvalitní péče je pro Vaše miminko důležitá a Vy se o to můžete začít zajímat už teď!

Najděte si svoji porodní asistentku - v průběhu těhotenství můžete doplnit péči svého gynekologa o pravidelné setkávání se svojí porodní asistentkou. Může být pro Vás zdrojem nekonečných informací.

Užívejte si okamžiky štěstí, hledejte vnitřní radost a klid. Věnujte se tomu, co Vás baví, z čeho máte pocit uspokojení.

Důvěřujte sama sobě, mějte se ráda a buďte na sebe hrdá!!!

Vaše Lenka